Jakim sposobem zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce krajowej coraz częściej jest zauważalna przez zwykłych Polaków. Typowy Kowalski z roku w rok się bogaci. Na rzecz wielu z nas pęd to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednakże coraz więcej osób być trzymane na zakup własnego dom u. Często są to lokale mieszkalne w branży wtórnego, które dom agają się remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a po wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektrotechnik czy kuzyn złota ucho. Kupowane mieszkania coraz nagminniej nabywamy za gotówkę – co jest coś znacznie więcej aniżeli tylko zapowiedzią wzrostu zamożności Polaków, jednak również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się w celach inwestycyjnych. Apartamentu mieszkalnego do remontu nie będą jednak od razu skończone na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko mogą mieć przetrwać kolejne kilkadziesiąt czasów. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jak zwrócić uwagę? O tymże poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo zasadniczych prac związanych z remontem dom u należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z reguły wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co może wiązać się z kosztem nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze wrota zewnętrzne czy okna zhandlujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na wzór do mieszkania w budynku objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już na wstępie renowacji. Często po zamówieniu powinniśmy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana ludzi elementów mieszkania wymaga także często uszkodzenia elementów elewacji – poprzez podkucie bądź zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest ich zabezpieczenie i dostosowanie służące do wyglądu lokalu. Wymiana otworów okiennych po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko bardziej kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńDo ciężkich i brudnych zadań należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni dzięki salon, połączenie łazienki spośród ubikacją czy zmiana liczbie pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część zadań można rozwiązać łatwiej, wykorzystując stelaże i ściany spośród karton-gipsu. Porządny remont z reguły będzie jednak oparty o trwalsze rozwiązania. Wskazane jest zwrócić uwagę na wybraną rzecz, która często zaskakuje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele więcej, niż się wydaje! Czynności przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, właściwym wyborem będzie więc postanowienie o skorzystaniu z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: przemiana układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już aplikacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana instalacjiW lokalach wybudowanych kilkanaście lat temu, praktycznie za każdym razem konieczna jest wymiana instalacji. Aluminiowa instalacja elektryczna może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą spowodować do zalania, a fatalnie podłączona instalacja gazowa może w pewnej chwili spowodować prawdziwą tragedię. Kontrola wszystkich instalacji i w przypadku potrzeby ich odnowienie lub wymiana powinny być jednym z najważniejszych nakładów w budżecie kupującego. Od czasu stanu instalacji zależeć zostanie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Napomknięte wcześniej zmiany układu pomieszczeń mogą bezpośrednio wpływać dzięki koszt wykonania lub modyfikacji instalacji wszystkich typów. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze zanim rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki czemu będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Wydatki związane z wymianą instalacji są bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej w kawalerce to koszt od momentu 2 do 5 tysięcy złotych, w większym mieszkaniu może to być poniekąd ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z definicji są tańsze, choć zamiana całego pionu również może być kosztowna.

Łazienka


Jednym spośród największych wydatków związanych z remontem mieszkania jest także łazienka. Remont tego pokoje najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Poprawka wanny na prysznic, lokalizacji miasta umywalki czy toalety, a nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów powinno się wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt prac przy wykończeniu niewielkiej łazienek w kawalerce wyniesie również od około 2 służące do 5 tysięcy złotych. Do tego dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od pomysłowości właściciela mieszkania. Najtańsze wykończenie zmieści się w kilkunastu tysiącach złotych do stanu "pod klucz", dla pozostałych osób wydatek kilkunastu tysięcy złotych na same płytki do łazienki to minimalna wartość. Wszystko zależeć będzie od zasobności portfela inwestora bądź wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania każdego pionów i poziomów. Często różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Często fachowiec musi prostować ścianę na całej długości i wysokości lub nie wydaje się być mógł tego wykonać bez znaczącej utraty metrażu pubu. Jeśli decydujemy się na remont kapitalny, warto przeprowadzić go dobrze. Zamiast łatwych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki standardowe. Choć czas ich schnięcia, a z tego powodu i renowacji jest dłuższy, to standard lokalu nie opadnie za pośrednictwem wiele lat. Początkowo wiele odsylacz osób pomija też wydatek malowania ścian – ma możliwość to być nawet kilka złotych za mkw., a i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie apartamentu mieszkalnego w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilka tysięcy złotych kosztu.

PosadzkiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez zamiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach będą panele podłogowe. Dostępne są w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często używane są też podłogi z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma odrobinę inną trwałość i inne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych jesteśmy wstanie za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami w kawalerce lub też poświęcić kilkadziesiąt tysięcy złotych dzięki wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole aż do wyboru. Dla większości ludzi właściwym rozwiązaniem będzie przynajmniej zakup paneli podłogowych o grubości 8 milimetrów jak i również klasie ścieralności AC4. Zezwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i ograniczenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują instalacja w cenie produktu albo za niewielką opłatą. Spółki działające na rynku oferują tą usługę w cenie około 15 złotych zbyt metr kwadratowy. Do nakładów pieniężnych tych zaliczyć można jeszcze podkłady pod panele bądź listwy przypodłogowe. To koszta które często pomijane będą przy pierwszej analizie kosztów remontu.

KuchniaO jak dużo koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć zostanie tylko od fantazji posiadacza mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie mamy możliwość oszacować z dość sporym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie dają takie produkty najczęściej po przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do ponad 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej potraw koszt mebli wyniesie blisko 2-5 tysięcy złotych, po dużych mieszkaniach i obok zastosowaniu najlepszych materiałów możemy zobaczyć rachunek opiewający na kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i kupno mebli warto zaplanować w wczesnym etapie remontu. Wytwórczość mebli na zlecenie obstaje często od 2 do nawet 8 tygodni. W tym czasie można nawet przeprowadzić wszystkie pozostałe prace remontowe. Porządnie więc wcześniej odpowiednio zrobić pomiary i dostosować rozłożenie instalacji elektrycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej do układu ekwipunku AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie po remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz częściej korzystamy również z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwikłania są wygodne, trwałe, zaś jednocześnie niekoniecznie drogie. Duża liczba szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w wartości do 3000 złotych, niekiedy nawet z uwzględnieniem przyciągających dodatków czy luster. Wytwórczość szafy na wymiar ma możliwość zająć kilka tygodni, podobnie jak ma to miejsce przy meblach kuchennych. Warto więc planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie tylko ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebli o kilkaset złotych.

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszystkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Gdy ten etap mamy zbytnio sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by stało przytulne. Elementy takie jak poduszki, świeczki czy zasłonki nie zaakceptować kosztują dużo, a będą w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Niezależnie od tego czy mieszkanie zamawiamy niezwykłego czy z wdrożeniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *